Kompresor tłokowy czy śrubowy? Co wybrać?

Kompresory i sprężarki to urządzenia niezbędne do pracy urządzeń pneumatycznych, stanowiące dla nich podstawowe źródło zasilania. Wybór odpowiedniego rodzaju kompresora często budzi dylemat. Odpowiedź czy wybrać kompresor tłokowy, czy śrubowy nie jest jednoznaczna. Ze względu na odmienne działanie kompresora tłokowego i śrubowego przy wyborze odpowiedniego urządzenia powinniśmy uwzględnić oczekiwania przyszłego użytkownika oraz przewidywany tryb pracy danego urządzenia.

Kompresor śrubowy

Kompresory i sprężarki śrubowe charakteryzują się prostą budową, opartą o dwa uzupełniające się, izolowane wirniki. W efekcie dzięki dźwiękoszczelnej zabudowie wszystkich komponentów, kompresory śrubowe generują znacznie mniej hałasu wpływając tym samym na komfort miejsca pracy, a zwarta konstrukcja urządzenia zajmuje niewiele miejsca. Kompresory śrubowe wykorzystywane są w zakładach, gdzie czas ich eksploatacji może dochodzić do trybu pracy ciągłej. Trwałość kompresora sięga przebiegu w granicach 35-50 tysięcy godzin pracy i związana jest głównie z jakością wykonania stopnia sprężającego. Ze względu na precyzyjną konstrukcję stopnia sprężającego i zaawansowane układy sterowania kompresory śrubowe są droższe w zakupie niż kompresory tłokowe, ale też stanowią pewne źródło wysokiej jakości sprężonego powietrza.

Kompresor tłokowy

Kompresor tłokowy to urządzenie o zróżnicowanej konstrukcji, jednak zasadniczo rzadko jest aż tak precyzyjny i wydajny, jak kompresor śrubowy. Budowa kompresora zapewnia dużą wydajność pracy oraz wszechstronność działania. Sprężarki tłokowe zazwyczaj są dobrym rozwiązaniem dla małych zakładów, gdzie sprężone powietrze wykorzystywane jest sporadycznie, nie jest wymagane bezustannie. Istotną zaletą kompresora tłokowego jest jego stosunkowo niska cena, w porównaniu do wysokiej jakości pracy urządzenia.

Odpowiedź na to pytanie, który kompresor wybrać jest zależna od typu pracy, która ma być wykonywana przez urządzenie. Dlatego, aby dokonać świadomego wyboru, należy jasno sprecyzować swoje oczekiwania względem danego sprzętu. Jeśli urządzenie ma być przeznaczone do pracy w trybie ciągłym, zdecydowanie zalecamy wykorzystanie kompresora śrubowego, którego praca emituje o wiele mniej hałasu. To właśnie rozwiązanie dla profesjonalnych zakładów produkcyjnych. Kompresor nie zajmuje wiele miejsca, a niewątpliwą zaletą tego urządzenia jest jego długa żywotność.

kompresor tłokowy czy śrubowy?