Kompresor olejowy czy bezolejowy?

Jest to podstawowe pytanie zadawane przy zakupie kompresora czy to do własnego użytku, czy do wykorzystanie w przemyśle. Niestety nie da się chyba określić, który rodzaj kompresora jest lepszy. W tej kwestii należy przede wszystkim rozważyć wady jak i zalety, oraz zastosowanie obu kompresorów. Obecnie na rynku można znaleźć różnego rodzaju kompresory, które znajdują szerokie zastosowanie zarówno w specjalistycznych warsztatach, jak i podczas drobnych prac warsztatowych dokonywanych w domowym zaciszu. Dzięki kompresorowi możliwe jest uzyskanie sprężonego powietrza, które wykorzystywane jest powszechnie do zasilania urządzeń pneumatycznych, ale także w sportach nurkowych, w medycynie, transporcie a także w wielu gałęziach przemysłu.

Zastosowanie kompresora bezolejowego

Tego rodzaju kompresor wykorzystywany jest do prac amatorskich oraz takich, w których niedozwolona jest nawet najmniejsza ilość oleju w sprężanym powietrzu. Dlatego tego typu sprężarki bezolejowe znajdują swoje zastosowanie w medycynie, przemyśle farmaceutycznym, chemicznym oraz w pracach domowych, takich jak malowanie ścian i drewnianych elementów, pompowania kół w rowerze czy przedmuchiwania zanieczyszczonych urządzeń.

Zalety kompresora bezolejowego

  • mobilność – jest lekki i łatwy w przemieszczaniu,
  • prostota obsługa,
  • bezpieczny w użyciu,
  • przyjazny dla środowiska, ponieważ podczas pracy nie emituje szkodliwych substancji.

Zastosowanie kompresora olejowego

Kompresor olejowy stanowi podstawowe narzędzie pracy w firmie wulkanizacyjnej i warsztacie samochodowym. Sprężarki tego typu wykorzystywane są przez mechaników samochodowych do zasilania popularnych narzędzi pneumatycznych, pompowania kół, wykorzystuje się je także w zakładach blacharskich i lakierniczych do zasilania pistoletów lakierniczych.

Zalety  kompresora olejowego

  • duża wydajność,
  • bezawaryjna praca w sposób ciągły,
  • kompresor olejowy cechuje się większymi rozmiarami, zazwyczaj jednak wyposażony jest w kółka, co umożliwia jego swobodny transport,
  • łatwy dostęp do części składowych sprężarki, dzięki czemu możliwy jest do wykonania szybki serwis.

Podsumowując

Jeśli kompresor będzie miał służyć wyłącznie do hobbystycznych prac i wykorzystywany będzie sporadycznie, zdecydowanie warto postawić na model kompresora bezolejowego. Natomiast jeśli kompresor ma służyć do  prac przemysłowych lepiej wybrać kompresor olejowy.

kompresor olejowy czy bezolejowy